Ogłoszenie nie jest ważne

dom z wieżą ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim

320 000 zł €74 163 / $86 386

Promocja

Łukasz Metrohouse
Miasto: Elbląg
Był online: 9 sie 2013
Ogłoszeń sprzedającego: 1

Zamieszczono: 9 sie 2013

Opis towaru przez autora:

Sprzedaż domu jednorodzinnego o powierzchni 94,72 m2 wraz z zabytkową wieżą ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim, którą można przerobić na restaurację,hotel czy nawet mieszkania.

Budowa Wieży Ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim rozpoczęła się w 1908 roku a zakończyła rok później - w 1909, o czym zaświadczyć może chorągiewka wietrzna umieszczona na szczycie Wieży.

Cała budowla wykonana jest z żelbetu, a więc połączenia betonu ze stalowymi wkładkami. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu, którym można nadawać dowolną formę!

W czasie prac budowlanych najpierw wykonano żelbetowy szkielet, który później uzupełniono cegłą ceramiczną na zaprawie wapiennej.

Wieża ma prawie 40 metrów wysokości i jest budowlą siedmiokondygnacyjną, zbudowaną na planie ośmioboku z niewielką prostokątną przybudówką stanowiącą ongiś główne wejście do Wieży.

Trzon wieży zwęża się ku górze, zwieńczony jest głowicą (kopułą) na półkolistym w przekroju gzymsie. Całość zwieńczona ośmiobocznym hełmem, który to zakończony jest wspomnianą już wcześniej chorągiewką wietrzną

Każda Wieża Ciśnień to budynek o charakterze technicznym, na szczycie którego (w kopule) znajduje się zbiornik na wodę, który miał zapewnić stałe ciśnienie wody w wodociągu. Woda do zbiornika, była tłoczona do góry poprzez system pomp i rur umieszczony we wnętrzu Wieży.

Nasza Wieża Ciśnień służyła wszystkim mieszkańcom naszego miasta do 1965 roku, kiedy to został oddany do użytku Centralny Wodociąg Żuławski. Wieżę wówczas wyłączono z użytkowania, całe orurowanie rozebrano.

Ciekawym zabytkiem w Nowym Dworze Gdańskim jest wieża ciśnień, jedna z najstarszych konstrukcji żelbetowych w Europie. Została zbudowana w 1909 r.